گرما تنوره می‌کشد؛ مرگ یک شهروند در اهواز

گرما تنوره می‌کشد؛ مرگ یک شهروند در اهواز

به نقل از مدیر امور بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی اهواز گرمای شدید ۴۸ درجه ای درخوزستان  موجب یک مرد حدود ۴۰ ساله در اثر گرمازدگی در اهواز این شهر شده است.

میثم معزی به ایرنا گفته است: این فرد یک کارگر ساختمانی بوده که با نشانههای گرمازدگی شدید، درجه حرارت مرکزی بالا و کاهش سطح هوشیاری توسط تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵ اهواز به بیمارستان منتقل شد اما به علت خونریزی مغزی جان خود را از دست داد.

از سوی دیگر رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از خوزستانی ها خواسته است در گرمای هوا، لباس گرم بپوشند و مایعات زیاد  مصرف کنند . 

.  

اسماعیل ایدنی افزایش گرمای بدن در هوای گرم را علت گرمازدگی عنوان کرد و گفت : یک نوع از گرما‌زدگی در افراد بیمار، افراد دارای سن بالا، افراد معلول  و افرادی که داروهای خاص مصرف صورت می‌گیرد. نوع دیگر گرما‌زدگی در افراد ورزشکار و کسانی که در معرض گرما حضور دارند رخ می‌دهد که این بیماری بیشتر به علت گرمای شدید هوا و تابش نور مستقیم خورشید به وجود می‌آید.

وی در ادامه به برخی از علایم گرما زدگی اشاره کرد و افزود: تهوع، استفراغ، بی‌حالی، بالا رفتن درجه حرارت بدن، گرفتگی‌های عضلانی علائم هشدار دهنده‌ای هستند که نشان می‌دهد فرد در معرض گرما‌زدگی خطرناک قرار دارد.

ایدنی تصریح کرد: به‌طور کلی برخی کارها وجود دارد که همه افراد باید برای جلوگیری از گرما‌زدگی رعایت کنند که یکی از آنها عدم استفاده از پوشش و لباس ضخیم در گرماست چراکه این پوشش‌ها مانع از تبخیر عرق و گرمای بدن می‌شود.

وی گفت: افرادی که فعالیت‌های آنها در گرما بالا و نور خورشید است نیز باید به اندازه کافی مایعات مصرف کنند و همچنین باید در هوای گرم بیش از ۳ لیتر آب و دیگر مایعات مصرف شود. اگر کسی سابقه کار و فعالیت در هوای گرم را ندارد نباید به صورت ناگهانی در معرض گرما قرار گیرد و هر ۱۰ روز یکبار فعالیت فیزیکی در گرما را انجام دهد تا عادت کند.

وی یادآور شد: افراد در معرض گرما و گرمازده نباید از مایعات شیرین استفاده کنند زیرا این مایعات گرمازدگی را تشدید  می‌کنند و برای فرد گرمازده مشکلات دیگری به وجود می‌آورند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: افراد در فواصلی که در گرما حضور دارند باید هر چند ساعت یکبار استراحت کنند و یا در سایه و جای خنک بنشینند، اگر امکانات خنک کننده در محل کار آنها نیست می‌توانند از محل‌های عمومی برای خنک کردن خود استفاده کنند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.  

توصیه هایی برای مقابله با گرمازدگی

بهترین راه برای مقابله با گرمازدگی نوشیدن مایعات و آب فراوان  است و بهترین زمان مصرف اب هم قبل از تشنگی است. 

بهترین نوشیدنی ها هم مایعات بدون کافئین است ، چون کافئین ادرار را زیاد  می کند و باعث دفع آب بدن  می شود.  همچنین خوردن شربت خاکشیر، دوغ، و میوه هایی مانند هندوانه و خربزه از گرمازدگی پیشگیری می کند. 

پوشیدن لباس های رنگ روشن و تردد در اول و آخر روز نیز توصیه اکید می شود.

پیش بینی هواشناسی

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی امروز بیشنه و کمینه دمای هوا  در اهواز به ۴۸ و  ۳۰ درجه سانتیگراد رسید و این میزان تا آخر هفته با افزایش و کاهش یک درجه ای در نوسان خواهد بود .

دمای هوای تهران نیز امروز به حداکثر ۳۹ و حداقل ۲۶درجه رسید و تا آخر هفته بتدریج سه درجه کاهش می یابد.

1395/05/03 12:00:00 ق.ظ
منبع: salamatonline.ir