آیا می دانید فلوراید چه نقشی در حفاظت دندان ها دارد؟

آیا می دانید فلوراید چه نقشی در حفاظت دندان ها دارد؟

فلوراید چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی است که به‌طور طبیعی در غذا و آب یافت می‌شود. فلوراید‌تراپی می‌تواند به تقویت مینای دندان و ترمیم سوراخ‌های ایجاد شده در آن با جایگزین کردن مواد معدنی از بین رفته در‌نتیجه گذشت زمان کمک کند. پس از اینکه دندان‌های شما درمعرض فلوراید قرار گرفت، مقاومت آنها در برابر اسید افزایش یافته و به این ترتیب امکان ایجاد پوسیدگی در آنها کاهش پیدا خواهد کرد.

مزایای اصلی فلوراید چیست؟

مزیت اصلی فلوراید این است که این ماده می‌تواند از ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها پیشگیری کند. این ماده همچنین می‌تواند فرآیند فرسایش تدریجی فعلی دندان را معکوس کند. در صورتی که پلاک روی دندان‌های شما تشکیل شده و باعث از بین رفتن مینای دندان شده باشد، فلوراید تراپی می‌تواند با جایگزینی مواد معدنی مینای دندان از فرسایش بیشتر مینا جلوگیری کرده و حتی فرآیند فرسایش را معکوس کند. در حقیقت این شرایط می‌تواند به سالم باقی ماندن دندان‌ها کمک موثر کند. فلوراید‌تراپی در صورتی که شما نیاز به مراقبت‌های خاص دهانی دارید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همه افرادی که از بریس‌های دندان استفاده می‌کنند، باید به‌طور منظم از فلوراید تراپی برای پیشگیری از رشد و تجمع باکتری‌ها زیر سیم‌های فلزی بهره گیرند. همچنین افرادی که از رادیو درمانی برای درمان سرطان در ناحیه سر یا گردن استفاده می‌کنند، باید فلوراید تراپی را برای خود در اولویت قرار دهند، زیرا رادیو درمانی می‌تواند به غدد بزاقی دهان آسیب وارد کند. در حقیقت بزاق دهان نقش بااهمیتی در خنثی کردن تاثیر اسیدهای مضر آزاد شده هنگام جویدن غذا در دهان دارد و کاهش بزاق دهان می‌تواند احتمال ابتلای شما به پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

انواع مکمل‌های فلوراید چه هستند؟

امروزه روش‌های مختلف برای افزایش سطح فلوراید بدن وجود دارد. یکی از رایج‌ترین این روش‌ها استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن است. علاوه بر این شما می‌توانید ژل‌های فلوراید را خریداری کرده و در خانه مصرف کنید. برای این کار لازم است ژل به‌طور مستقیم در دهان روی دندان‌ها قرار گرفته و برای چند دقیقه در محل باقی بماند. سپس می‌توان دهان را با آب شست‌وشو داد و ژل فلوراید را از روی دندان‌ها پاک کرد. پس از انجام این کار لازم است از خوردن یا آشامیدن برای مدت 30دقیقه خودداری شود. بعضی از انواع ژل‌های فلوراید در داروخانه‌ها موجود است و معمولا امکان استفاده از آنها به همراه خمیردندان حاوی فلوراید وجود دارد. در صورتی که شما نیاز به دوزهای قوی‌تر فلوراید دارید، دندانپزشک می‌تواند ژل فلوراید مناسب را برای شما تجویز کند.

فلوراید تراپی توسط دندانپزشک به چه صورت است؟

علاوه بر این دندانپزشک ممکن است از فلوراید تراپی در طول معاینات منظم دهان و دندان شما استفاده کند. در طول درمان، دندانپزشک یک صفحه آغشته به فلوراید را به دهان شما وارد می‌کند. در این زمان به‌منظور تماس مناسب فلوراید با دندان‌ها، لازم است این صفحه برای مدت چهار دقیقه در دهان باقی بماند. در ادامه دندانپزشک این صفحه را از دهان خارج کرده و دهان را شست‌وشو می‌دهد. علاوه بر این بعضی دندانپزشکان از فوم‌ها یا قلم‌موهای مخصوص برای تماس مستقیم فلوراید با دندان‌ها استفاده می‌کنند. در هر حال لازم است بیمار از خوردن، آشامیدن یا سیگار کشیدن برای 30دقیقه پس از درمان خودداری کند.

1395/07/13 12:00:00 ق.ظ
منبع: alodoctor.ir